2 Eylül 2014 Salı

Susan TeyzeInternetin yaşamıma girmesiyle birlikte kitaplar dışında boş vakitlerimde birşeyler okuyabileceğim yeni bir kaynağa kavuşmuştum. Anneme bir arkadaşının hediye ettiği ‘The Birthday Book’adlı küçük el kitabını İngilizce öğrenmeye başladığım günden beri arasıra karıştırdığımdan olsa gerek internette de yalnızca astroloji ile ilgili siteleri dolaşıyordum. O zamanlar Astroloji konusunda internette Türkçe neredeyse hiç kaynak olmadığından favorim Susan Miller’ın aylık yorumlarının yer aldığı site olmuştu. Her ay başını iple çekiyor, “gezegenler ne vaad ediyor bu ay” sorusuna cevap aramaktan çok onun güzel anlatımına bayılıyordum. Susan Miller’ın önceleri öylesine okuduğum  aylık yorumları sayesinde zamanla astroloji ile ilgili bazı konular hakkında da bilgi sahibi olmaya başladım. Merkür’ün geri gittiğinde işlerin de ters gittiğini ve iletişimin aksadığını, Jüpiter’in şans ve bereket gezegeni olduğunu, Güneş ve Ay tutulmalarını… Sanki tanıdığım biri gibiydi artık Susan; “Susan Teyze” diyordum ondan bahsederken hatta.
İçimdeki astroloji merakını Susan Miller uyandırmıştı. Çok geçmeden kendimi astroloji dersleri alırken buldum; üç ayın ardından o zamana dek okuduklarım bir anlam kazandı, kendi haritamı az çok anlamaya başladım. Bu kursa  sadece üç ay devam edebildim, sonra ayrılmak zorunda kaldım.

Aradan birkaç yıl geçti. 2004 veya 2005 yılında bir gün yıllarca aylık yorumlarını severek okuduğum Susan Miller’ın kitaplarının ve aylık yorumlarının Türkçe’ye çevrildiğini gördüm ve hemen yayıncısına bir mail attım. Normalde o kadar girişken davranmam ancak nasıl olduysa bu sefer mailimde az da olsa astroloji bildiğimi ve Mütercim Tercümanlık mezunu olduğumu, Susan Miller’ın yazılarını ve kitaplarını Türkçe’ye çevirmeye aday olabileceğimi yazdım. Artık bir cebimdeki çevirmenlik bilgim ile diğer cebimdeki astroloji hevesimi biraraya getirme zamanıydı. Astroloji serüvenimdeki kadersel buluşmalardan biri gerçekleşti ve birkaç gün sonra cevap maili geldi. Susan Miller’ın Türkiye’deki yayıncısı Eren hanım ile randevulaştık. İlk buluşmamızın ardından Susan Miller’ın aylık burç yorumlarını Türkçe’ye çevirmeye başladım. Bu çeviriler benim için daima çok değerli oldu; herşeyden önce Eren hanım gibi çok naif bir arkadaş kazanmama aracı oldu Susan Teyze. Her ay sonunda güzel bir maraton başlardı; sevgili Susan’ın güzel bir dille yazdığı uzun uzun yorumlar genelde son dakikada gelirdi ve biz de Türkçe yorumları Astrolojist sitesinde yayınlamak için geç vakitlere kadar bilgisayar başında çeviri yapardık. Bu bizi asla yormazdı. İki elimiz kanda dahi olsa Susan nasıl zamanında yorumları yetiştiriyorsa biz de Türkçe okurlar için vaktinde işimizi yetiştirirdik. Hatta bir süre sonra sanki çeviri yapmıyor da o yorumları biz yazıyormuşuz gibi olmuştuk; Susan’ın cümleyi ne şekilde bitireceğini, hangi cümlesini hangi cümlenin takip edeceğini biliyorduk artık.
Susan Teyze uzun zamandır hastalıklarla boğuşuyor. Annesinin vefatında dahi tüm acısına rağmen okurlarına duyduğu saygı ile aylık yorumları aksatmadan yazan Susan gerçekten çok hasta olmalı ki birkaç aydır geciktiriyor yazılarını. Bundan sonrasında devam eder mi, etse de nasıl eder bilmiyorum. Bildiğim tek şey onunla yolumun boştan yere kesişmediği. Susan’la birebir tanışmadık ve hatta yazışmadık dahi. Hiç haberi olmadan, yaşamın birbiri ile gizli iplerle bağlı ağı sayesinde benim önümde güzel bir yol açtı Susan Teyze; ona şükran duyuyorum. Astroloji ile tanışmama, bu yolda ilerleme arzusu duymama, yaşamın getirdiklerini tevazu ve iyimserlik ile karşılamama ve gücün yıldızlardan çok kendi içimde olduğunu kavramama neden olduğu ve nihayetinde beni astroloji alanında Türkiye’nin en güzide insanları ile biraraya getirdiği için Susan’a çok teşekkür ediyorum.

Susan Teyze o güzel yazım diliyle yorumlarını bundan sonra yazsa da yazmasa da artık ülkemizde astroloji alanında uzmanlaşmış harika insanlar var. Birçoğu da internet üzerinde keyifli yazılar yazıyorlar. Seçici olup iyimserliği ve sevgi dilini tercih edenleri takip etmenizi öneririm zira zihin ona her söyleneni doğru kabul eder; bu yüzden felaket tellallarını bir kenara ayırıp her olanda bir hayır olduğunu bilenlerin peşinden gidin. Susan Teyze hep böyle yaptı; daima güzel mesajlar verdi. Eminim iyileşince de bunu yapmaya devam edecek.

Yolumu Susan ile kesiştiren belki gezegenlerdi, belki de zaten üzerinde yürüme potansiyelim olan bu yolda önüme çıkan yol arkadaşlarımdan biriydi Susan. Bu yolda onu görüp aksiyona geçen, kaderimin iplerini eline alan bendim. Bu yüzden her ne kadar burç yorumlarını keyifle okusanız dahi sorumluluğu yıldızların ve gezegenlerin dizilimlerine atmak yerine kendi seçimlerinize ve yaşamın mükemmel saatine ve bu saati tetikleyen her tür gezegen etkileşimine güvenmeniz en güzeli olacaktır.

Finally; thank you for all your contributions to my path in astrology, dear Susan. Looking for your monthly forecasts and to translate them for your Turkish readers.

resim: www.nurturingart.com
 

 


0 comments:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.