15 Mayıs 2012 Salı

(İç ses)

Lunaparktaki komik aynalar gibidir hayatındaki rol arkadaşların. Kimi ayna dümdüzdür; sen de dümdüz görürsün kendini. Kimi ise büker görüntüyü. Bazıları olduğundan uzun, olduğundan ince, olduğundan güzel gösterir seni. Mest olursun bu aynaların karşısında; “vay be, ney mişim ben?” der, ayrılmak istemezsin karşısından. İçinin övgü bekleyen yanı okşanır, tüylerin kabarır. Bazıları da olduğundan kısa, olduğundan şişman, olduğundan çirkin gösterir. Burun büker, “hıh, iyi ki de böyle değilim” diye sevinir, yine de bir iç bulantısı ve baş dönmesiyle sendeleyip düşmemek için karşısından ayrılırsın bu aynaların.


Oysa tüm aynalar seni gösterir; kimi dosdoğru seni kimi de bozulduğunda ortaya çıkabilecek hallerini...Türlü komiklikler olsun diye yaşanan, haz ettiğin veya etmediğin, övdüğün veya yerdiğin her ne varsa varolanın çeşitli koşullarda içine girebileceği kisvelerden başka bir şey değildir. Ne gördüysen bu komik aynalarda hepsi sensin! Hepsi senin veçhelerin! İçindeki tüm arketiplerle barışmadan huzur yok sana! “Şunu asla yapmam, böyle asla davranmam” deme... “Aslında ben...” diye başlayan cümleler kurup kendini savunmaya ise hiç uğraşma...Bugün yerdiğini ertesi gün yapmadın mı? Yapmam dediğinin üstüne iki mislini katmadın mı? Yansımanı beğenmeyip kırdığın aynalara bir bak hele? Seni takip eden talihsizlik kendinle yüzleşememen olabilir mi? Ayna kırılmasının getirdiği söylenen uğursuzluk bu olabilir mi?

İster uyku da ol; görme tüm hallerini, ister gözünü aç; kabul et varlığını...Ama önce tüm aynalara bir kez daha bak: Gördün mü bak, hepsi sensin! Lilith ile Havva arasında sıkışmışlığında bile hem Lilith’sin hem de Havva! Tüm arketiplerinle barış ve asla yargılama kimseyi ve “kızım sana diyorum, gelinim sen dinle” her zaman.

Şimdi ak hayatın içine, özüne karış; güneşiyle parla, rüzgarıyla es, sularla coş ve kök sal toprağına. Bir yıldız olabilmek için göklerde “Bulanmadan, donmadan ak.....”. Su ol her zaman; buhar olup uçma, buz olup donma! Su gibi ak, su gibi aziz ol ki bulanıklığını yitirsin aynalar; karşında sadece dümdüz olanları kalsın...Sen doğru oldukça onlar da dümdüz gösterecekler seni. Arınmış ve tüm bozulmalardan korunabilmiş halini!

Her birinde kendini gördüğüne mutlu ol, görebildiğine sevin ve varlıklarına teşekkür et. Seni yamuk yumuk gösterenlere özellikle de. Belki başkaları da sana baktıklarında yamuk görmüşlerdi suretlerini? Helalleş herbiri ile ve bundan sonrası için sadece dosdoğru olmaya niyet et ki aynalar da eşlik etsin sana...

***
Bu yazıyı okuyanlar daha çok bakmak istediler aynalara ve "Ağlatman beni, eyletmen beni" diye mırıldanarak şunları da okudular:


http://sibel-alem.blogspot.com/2010/12/don-bak-aynaya.html

http://sibel-alem.blogspot.com/2010/05/ayna-etkisi.html

http://sibel-alem.blogspot.com/2012/02/golgesinden-korkan-cocuk.html

4 comments:

Adsız dedi ki...

Eline yuregine saglik .... supr olmus :) herkes kendinden birsey bulmustur sanirim. . didem

Sibel dedi ki...

sağol, sanırım herkes bir aynadan görmüştür kendini.

Adsız dedi ki...

çok güsel olmuş..gözlerim sulandı:)

Sibel dedi ki...

kimin gösleri sulandı acaba?!

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.