2 Şubat 2012 Perşembe

iSpiritüel

Spiritüel dünyaya kendine adayanlar sembolizmin diline çok ama çok önem verirler. Onlar için herşey evrenden gelen bir işaret, bir mesajdır. O kadar ki, Apple logosundaki elmayı da Havva’nın Adem’e uzattığı bilgi ağacının meyvesi olarak görürler. Bilgi ağacından koparılan elmadan alınan bir ısırıktır teknolojinin şu an geldiği nokta ve Adem için elmanın yenecek daha çok yeri vardır. Hatta elmanın içinde toprağa ekebileceği ve bu sayede yeni ağaçlar üretebileceği, içinde koca bir meyvenin tüm bilgilerini içeren çekirdekler de vardır. Bilgi – kendini bilmek - insanoğlunun bir sonraki basamağa çıkmadaki en büyük yardımcısıdır.


Ayrıca teknoloji bir süredir Venüs’ün mesajını iletmekte; insanları biraraya getirme misyonunu üstlenmektedir bazı spiritüllere göre. “Connecting people=İnsanları birbirine bağlar” sloganından “Think different=Farklı düşünün” sloganına kadar her yerde bu misyonun izlerine rastlanmaktadır.

Yükledikleri ilahi anlamlarla daha da yücelttikleri cep telefonlarını ve diz üstü bilgisayarlarını herkes gibi bu Yeni Çağ insanları da ellerinden düşürmezler. Çağdaşlarından bazı farkları vardır elbette. Mesela iPhone’larında türlü türlü oyunlar, borsa takip uygulamaları ve döviz çevirim araçları gibi “bilimsel” araçlar değil de başka başka şeyler yüklüdür bunların.


Astroloji meraklıları karşılaştığı kişilerin hemen haritasını çıkarabilir hale gelmiştir iHoroskop diye sınıflandıracağımız uygulamalar sayesinde. İşin profesyoneli değil de meraklısı olanlar da günlük, aylık, yıllık burç yorumlarını bu sınıftaki türlü türlü uygulamadan hem de ücretsiz bir şekilde okuyabilirler.

Bu tiplere normal takvim yetmez, bir de başka başka takvimler yüklerler. Mesela Ay Takvimleri her daim hizmetlerindedir. Yeniay’ın yerel saate göre saat kaçta gerçekleşeceğini bilmeliler ki yeni dileklerini evrene anında gönderebilsinler; dolunayın tam saatine göre harekete geçerek sonlandırmak istedikleri şeyleri bir kağıda yazıp yakabilsinler. “İstersen yaparsın” modunda “Her güne ayrı bir olumlama” uygulaması da kesin yüklüdür. Bu tipler bilirler ki, kendi gerçekliklerini yaratmaktadırlar yaşamda. “Ne biliyoruz ki?” derler zaten birbirlerine laf arasında. Düşüncelerini olumlu bir zemine oturtmayı başarabilmeleri için şimdi iOlumlama da iş başındadır.

İşe servisle veya metroyla gidip gelen spiritüel tayfası da kulaklarına kulaklıklarını takıp yolda meditasyon yapabilmektedir artık. Öyle ki “Geçmiş Yaşam Meditasyonu” yapmak bile mümkündür; metro yerine zaman tünelinde yolculuk yapma deneyimine ne diyebiliriz ki? “Paha biçilmez”?!


Farklı inanışlara göre farklı farklı uygulamalar da hemen hemen her spiritüelin iRitüel diye adlandırabileceğimiz uygulamalar klasöründe mevcuttur. Yıllardır bildiğimiz tespihin telefonunuzda titreşimli bir sayaç haline geleceğini kim umardı ki? Yeni moda tespihler öyle ama. Hemen bir tane indirilir, uygulamanın sayacı zikir adedine göre ayarlanır ve zikire başlanır.


Sonra iKart klasörünün içinde Melek Kartları, Osho Zen Tarot kartları, Tanrıça kartları, Klasik Tarot kartları vardır. Yoksa siz Solitaire falan gibi iskambil kartı oyunlarından mı söz edeceğiz sanmıştınız? Olur mu hiç? Spiritüllerin kartları da başkadır çünkü onlar “farklı düşün”ürler. Bu spiritüeller öyle insanlardır ki, şu yeni icat QR kodlarını bile ilk gördüklerinde “işte parmak izi de böyle bir şey, bunun da bir şifre çözücü mekanizmasını bulsalar da herkesin parmak ucunda ne yazıyor görsek” tarzı bir yaklaşım sergileyerek diğerlerini şaşkınlık içinde bırakırlar. QR kod nere, parmak izi nere der diğerleri çünkü onların yaşamın anlamını çözmek gibi bir gayeleri yoktur ve maddeci dünyalarında kendi icatları ile oynamaya ve oyalanmaya devam ederler.


Tabii ki herkes gibi Twitter, Facebook, Linkedin hesapları vardır, Foursquare’de check-in de yaparlar. Twitter’daki “tweet”lerinde veya Facebook’ta duvarlarında “Evren”, “Buddha”, “Osho”, “Kuantum”, “Reiki”, “Şifa” içerikli paylaşımları çoğunluktadır. O meditasyondan ötekine koşarken öğrendiklerini, deneyimlediklerini herkesle paylaşmak isterler. Tek başına değil toplu bir aydınlanmaya ihtiyaç olduğunu bilirler, ermiş biri olmanın yolunun inzivaya çekilmekten değil bildiklerini başkalarına da aktarmaktan geçtiğine inanırlar. Bu yüzden de Internet bulunmaz bir nimettir onlar için.


Sık sık yoga ve meditasyon merkezlerinde “check-in” yapan iSpiritüeller “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz” şarkıları eşliğinde herkesi sevgi çatısı altında buluşmaya çağırırlar. Amaçları, teknolojinin gayesi ile aynıdır aslında: “to connect people=İnsanları birbirine bağlamak” ve “ to think different= farklı düşünebilmek”! Bunun toplamına da farkındalık derler!

Cep telefonunda hangi uygulama var bilemeseniz bile eğer whatsup’tan attığınız mesaja smiley ikonları yerine melek ve kalp ikonları ile yanıt veren arkadaşlarınız varsa bilin ki onlar da birer iSpiritüel’dir.


Şimdi bir bakın bakalım: Adres defterinizde, Facebook arkadaşlarınız, Twitter’daki takipçileriniz, Linkedin’deki bağlantılarınız arasında kaç iSpiritüel arkadaşınız var. Benimkilerin sayısı pek arttı son zamanlarda. MS 2150 kitabında yazılanlara yaklaştığımızın bir göstergesi olabilir mi bu? Neden olmasın!


2 comments:

Aslısın dedi ki...

ne güzel bir yazı olmuş böyle. bilgi de veriyor, ilham da. düşündürüyor en önemlisi de.

Sibel dedi ki...

sen de farklı düşünenlerdensin böcük ;)

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.