10 Ağustos 2011 Çarşamba

BOŞLUKHerkes ama herkes varoluşunu anlamlandırma çabası içinde. Aslında herkes kendini keşfetmek istiyor. Arzularını, korkuları, herkesten hatta kendinden bile gizlediği en mahrem yanlarını öğreniyor herkes. Yolunun üstünde bunlarla bir bir karşılaştıktan sonra ise hepsi ile helalleşip devam edebiliyor gerçi ama mesele o karşılaşma anlarını nasıl atlatıldığında yada atlatılamadığında.Atlatan yoluna devam ediyor ve bir sonraki engeli aşmak üzere koşuya devam ediyor. Atlatamayan ise engele ayağı takılıp düştükten sonra ya kalkıp devam edebilir koşuya yada yarıda bırakabilir o kat ettiği yolu ve taaa en baştan aynı deneyimleri yaşamaya aday bulabilir kendini.

Engeli atlayanlar, cesaretlerini herkesten önce kendilerine ispat etmenin verdiği hazzı yaşarlar. Öyle ya, bazen yolda boylarından büyük engeller bile aştıkları olmuştur. Her aşılan engel kendilerine olan güvenlerini daha da bir sağlamlaştırmıştır. Öyle de olmalıdır zaten. Korkularının üstünden bir bir atlayan, arzularını ardarda gerçekleştiren bir insanın mutlu olmak en doğal hakkıdır.


Hiçbir engeli aşamayan koşucular da vardır bu çetrefilli yolda. İçlerinde kocaman boşluklar vardır onların ve onları hafifletmek yerine ağırlık yaratıyordur bunlar.

Koskocaman, anlamsız boşluklar...
        Kimi zaman dolduğunu sanarlar içlerindeki boşlukların.
             Sonra dolmadığını görürler.
                      Bir an gelir, boşlukların dolmadığına aldırmazlar.
                           Sonra bir mucize oluverir, boşluklar doluyor zannederler.
                    Dolabileceği için sevinirler...
Yine dolmadığını görünce bu sefer aldırmadan edemezler...

booooşluk..


Dolduracak olanı bıraktığında yerine neyi koyabileceğini bilemediği, henüz bulmadığı, bıraktığında daha da büyüyeceğini hissettiği boşlukları vardır elbet herkesin.


Sonra bakar insan olmuyor böyle, biraz gözü karartıp atlamaya niyet eder.
Ve yine boşluk...

booşluk...

boooşluk...

Bir süre havada kuş misali süzülmek gibi, denize dalıp kendini o uçsuz bucaksızlığın kollarına bırakır gibi.

Booooşluk!

Huzurlu bir yandan, bir yandan da ürkütücü. Bir yandan özgürleştiren, diğer yandan en zalim hapishaneye tıkan.


Bazı engellerde takılıp bazılarını aşabilenler ümit vaad ederler elbette. Eninde sonunda bütün engelleri aşıp bütün boşlukları doldurabilecek, dolmayanları kapatıp yerlerine yenilerini yerleştirebilecekler onlardır.


Pek değerlidir ama bu boşluklar. Dolduklarında cümleye anlam katan onlardır. Önceleri beğenmediğimiz boşlukları gün olur severiz emin olun, seviniriz içine doldurabildiklerimiz için. Bazen de boşaltabildiğimiz içindir sevinmemizin nedeni. Dolu halinin bir faydası olmamışsa boş kalması daha yeğdir ne de olsa..Hakkı olan değeri verebilmek gerekir boşluklara...Herkesin hakkını vermek gerekir!

İngilizce sınavlarında vardır ya hani “Fill in the blanks” soruları. İşte oradaki gibi “Ben” ile başlayıp gerisini sıfatlarla doldurmaya kalkalım desem, ne dersiniz? Hadi bakalım, açık yüreklilikle: “fill in the blanks”

Ben ...


Ben ...


Ben ...

Sonra da boşluklara koyduğumuz sıfatlara uygun yaşamak gerekir ama yoksa doldurulan boşluklar küser bize ve gidip bir yerlerde bırakıverirler o güzel sıfatları.

Kendi boşluğunu tamamlamaktadır mesele. Kendi engellerimizi aşmak, kendi değerimizi biçmek, kendi korkularımızla yüzleşmek, kendi arzularımızı gerçekleştirmek içindir onların varoluş nedenleri. O yüzdendir ki kimse kimsenin boşluğunu dolduramaz...


“Sen ...” yoktur asla.

Herkes kendinden sorumlu, herkes kendi kabındakilerle değerlidir!

Herkes bir noktadan sonra kendi engelini kendi aşmalı, tüm boşluklarını en iyi seçenekle doldurmalıdır!

Yanıtın doğru veya yanlış olması zaman içinde gösterecektir kendini ama sınavda boş kağıt vermekten iyidir. Öğrencinin dersler konusunda bir çaba gösterdiğini kanıtlaması gerekir öğretmenine...

O halde ben ilk boşluğu doldurup "Ben değerliyim" diyorum.. Gerisini de zamanla dolduracak, günahıyla sevabıyla kendimi gerçekleştirecek ve ne pahasına olursa olsun tüm engelleri aşacağım.

Herkes bir boşluk doldursun bugün ve ona saygıda kusur etmesin, dolu haline hürmet göstersin!
Related Posts with Thumbnails

.