12 Haziran 2011 Pazar

Dönüyor Başım Yine


Bir ayağını düne basarken yarını belirliyor diğeri ve bugün çıkıyor ortaya. Düne basan ve bugünü değerli kılarak yarını hazırlayan sensin. Dünle giden ve şimdi yeni şarkılar söyleten, her yeni şarkı ile bir sonraki basamağa taşıyansın kendini.
Bir elin yukarıda, diğeri aşağıda. Aldığını veriyor, kendine hiçbir şeyi saklamıyorsun. İletensin sen ve göğü yere indiren! Bir elin göğe bakıyor, diğeri yere. Ortasındasın her ikisinin. Tam merkezindesin dünyanın ve merkezde kalarak yaşamın içinde akmak, ne gökten ne de yerden kopmamak hedefin.

Dünyanın eğildiği gibi güneşin ekseni üzerinde sen de başın eğik dönüyorsun ama dimdiksin özünde. Sadece herşeyle bir olduğunu bilmenin alçakgönüllülüğünü ama bir taraftan da o büyük şerefini yaşıyorsun. Kimsenin diğerinden üstün olmadığını, insanın her haliyle ve her kimliğiyle çağrıldığı noktadasın.

Herşey gibi dönüyor, dönüşüyorsun her an. Enerji üreten bir jeneratörsün bu halinde. En küçük zerreler gibi, çakralar gibi, vücudunda dolaşan kan gibi, gezegenler gibi, nefes alıp vermek gibi, yaşamın kendisi gibi...Gecenin gündüze, yokluğun varlığa, ümidin aşka dönmesi gibi.

Bir girdapla derinine inebilirsin dehlizlerin veya bir hortumla göğe yükselebilirsin. Senin elinde hepsi. Korkuların, hırsların ve yere ait ihtiyaçların içinde dönersen başka ümidin, sevginin ve göğe ait sonsuzluk bilincinin içinde dönersen başka. Sensin gideceğin yönü belirleyen, saat yönünde mi tersine mi döneceğine karar veren. İlerlemeyi seçen de sensin, geri kalmayı da. Veya her yanlış saat gibi günde iki kez doğruyu gösterip aldatıcı olmayı da.  Akrep ve yelkovan da herşey gibi bir amaçla dönüyor.

Kimbilir, bazen karıştırıyorsun bile. Dönen sen değilsin de senin etrafındakiler belki de. Başını döndürmüyor ama tüm bu helezonlar. Herşey gibisin çünkü sen de. Ne atomdan farkın var ne de uzaydan. Ne bir diğer milletten, ne de  sonradan edinilmiş diğer kimliklerden. Bir daire gibi sonsuzluk içindesin, başın ve sonun birbirini takip ediyor ve hiçbir noktada tükenmiyorsun. Ne köşen var ve de açıların. Çapın kadarsın sadece ama çevreni genişletebilirsin istersen.  

Gerçekten de "birşeyler dönüyor". Farkında mısın?  

2 comments:

HayatVEtavla dedi ki...

:) Farkındayım tabi ama tam olarak ne olduğunu, anlamakta zorlanıyorum.

Dönen hem benim, hemde etrafımdakiler bence.(dünya ve etrafında dönenler gibi)

Çapım kadarım evet ama çevremi çapım kadar genişletebilirm(sınırlı sınırsızlık), gene bence.

Sonsuzluktan gelip sonsuzluğa gidiyoruz be cancazım, tıpkı evren gibiyiz, senin de demek istediğin gibi.

Sibel dedi ki...

evet bazen anlamak çok güçleşiyor gerçekten de.
yine de birşeyleri kavrıyor olmak iyi bence.

.

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.