29 Mayıs 2011 Pazar

Seçim Zamanı


Bu bir seçim yazısıdır ama Genel Seçim yazısı değildir; ne tür bir seçimin söz konusu olduğu kişiden kişiye değişebilir.

Her "an" bir seçimdir aslında. Sokaklara renkli bayraklar asılmaz, gürültü çıkararak trafik tıkanmaz ama her seçim bir bayramdır bir taraftan. Özgür irade vardır çünkü doğasında ve insanın herhangi bir seçimi iyi de olsa kötü de olsa özgündür.

Özgün olabildiği kadar özgür de olması gerekir seçimlerin. Herkes kendi aklının ve kalbinin sesine kulak vererek yapıyorsa seçimlerini değerlidir de her seçim.

Başkalarının isteklerine hizmet etmek için veya geçici menfaatler, köprüyü geçene kadar dayıya ayı deme zihniyeti ile veya korkuların boyunduruğu altında yapılan seçimler ise seçim değil olsa olsa dayatma ve karşılıklı çıkar dayanışmasıdır.

Her seçim senin elinde oysa. 

Daha küçücük bir çocukken hemen büyümeyi de seçebilirsin çocukluğunun tadına varamadan, hiç büyümemiş bir çocuk olarak kalmayı da.

Gülmeyi seçebilirsin hiçbir neden yokken, sebepsiz ağlamayı da. Hüznü de seçebilirsin, sınırsız sevinci de.

Bir ağaç gibi köklerinle toprağı kucakladığın yetmezmiş gibi, dalların ve yaprakların ile göğe ulaşmayı da seçebilirsin, köksüz su yosunları gibi dalgalar nereye götürürse oraya gitmeyi de.

Mucizelere ve yaşamda gözle görülenin dışında bir anlam olmadığına da inanabilirsin, mucizeleri yaratabileceğine de. Yılanı mı asaya, asayı mı yılana çevireceğinin seçimi sende!

Kalbini hiçbir şeyin dolduramadığını da düşünebilirsin, kabında ne varsa sadece onu alabileceğini de anlayabilirsin. Kalbinin yeşilinin ne kadar parladığı senin seçiminin sonucu!

Tehlikeli görünse de derine gitmeyi de seçebilirsin, sığ sularda ve sözüm ona güvende kalmayı da. Şelale olup taşmak da, bir karış suda boğulmak da senin seçimin!

Taraf olmayı da seçebilirsin, konulara dört bir yandan bakabilme objektifliğine sahip olmayı da. Bağnazlığa düşmeden inanmayı, bağımlılığa varmadan sevmeyi, köleliği değil ama hizmet etmeyi de tercih edebilirsin mesela. Hak vermek de sana kalmış , söz hakkı tanımamak da!

Hiç olmayı da seçebilirsin, hep kalmayı da.

Cennete geri dönmeyi de seçebilirsin, olduğun yerde yanmayı da.

BİR'in kulaklarıyla duyabilmeyi, gözleriyle görebilmeyi de seçebilirsin, ayrı kalmayı da.

Seçim her zaman senin! Çünkü sonuçlarını yaşayacak olan da sensin!

Seçimini ona göre yap o halde! Benden söylemesi...Seçim senin!

3 comments:

HayatVEtavla dedi ki...

Bedelini ödeyeceğimiz yada keyfini süreceğimiz hayat boyu seçimler...

Hatun ben sana ne deyim yaa. Anlatamadığım rüyalarımı anlatan biri gibisin, ve/veya, zaten güzel olan bir yemeğe ekstra sos yaparak daha da güzelleştiren aşçı gibisin.

Sen devam et yazılarına, ben gibi hisseden ama benden çok daha iyi yazdığın yazılarına...

Sibel dedi ki...

ya ne güzel şeyler söyledin sen şimdi böyle...güzel yemeğe ekstra sos katmalar, anlatılamayan rüyaları anlatmalar falan...
gururum okşandı be! ben sana bir de okkalı kahve yolluyorum buradan...sefan olsun hayatım :)

HayatVEtavla dedi ki...

Hep senin yüzünden oldu :)

İçesim yok sağol, keyfimi bozma sakız çiğniyom :)))

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.