22 Mayıs 2011 Pazar

Brüt - Net Hesabı


Hiç öyle hesap kitap dinlemez bazı işler. Mantığı, matematiği yoktur!

Zaten kör eder, hesap falan yapamazsın. Sağır eder, sana söylenenleri duymazsın. Dokunduğunu anlayamaz, her tadına baktığını şeker, bal sanırsın. Öyle ilüzyonlu birşeydir işte.

Bu anlatttığımın "aşk" olduğunu sanmayın sakın. Bunun adı aşk değil, bazen de köleliktir, karmik borçların ödendiği ve aslında gönüllü girilen bir açık hava cezaevidir.

Birileri "manyak mısın? kendi kendine takmışsın sen bu prangaları!" diye sarsarak seni uyandırana dek bu rüyayı gerçekmiş sanarak görmeye devam edersin. Hatta seni sarsanları bazen " git başımdan, uykum var" diye başından savmaya çalıştığın da çokça olur.

Sonraaaa... Seni uykudan uyandırabilecek kadar güçlü bir deprem oluverir. Sen daha ne olduğunu anlamadan gözünü açıp ayağa kalkıverirsin. "Hop!" dersin kendi kendine. "Bu ne saçma bir rüyaydı böyle!" Hatta o sarsıcı depreme öyle bir şükredersin ki! İyi ki salladı seni de silkinip kendine gelmene aracı oldu diye şükranlarını sunarsın sonraları her aklına geldiğinde.

Bu saçma rüyalardan uyandığında, yılların muhasebecisi gelir yanına. Bakalım kaç yıl geçmiş sen uyurken diye açarsınız defterleri. Mesela brütte on, nette iki sene ayık gezmişsindir de, toplam sekiz sene yediuyurlar gibi uyumuş olabilirsin. Hatta bazen, otele para vermeyip ayakta da uyumuşsundur kesin. Oh, hem de masrafsız, vergisiz, katkı paysız!

Aklı olan, brütü 10.000TL neti 2.000TL maaş vaad edilen bir işi kabul eder mi mesela? Ona teklif edilenin "üçün biri" olduğunu anlaması gerekir aklı başında olanın. Ama işte dedim ya bu aptallık, akıllılık işi değil bu. Mantığı ve matematiği yok!

Sadece bir "uyudum, uyandım" meselesi. Uyanamayanlar bari tavşan uykusunda olsalar da duysalar dışarıdan gelen ikazları.

Ya da en güzeli herkes vakti geldiğinde, rüyadan uyanıp gerçekleri görme cesaretini bulduğunda uyansın! Evet, en güzeli böylesi...

Ha bir de, bundan sonrasında her işte "net" alsınlar alacaklarını!

0 comments:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.