13 Nisan 2011 Çarşamba

Göç Yolları


Herkes bir yol tutturmuş gidiyor. Kiminin yolu evden işe, işten eve uzanıyor sadece. Kimi yıllardır özlemini kurduğu yabancı ellerde buluyor içinin istediği yaşamı, çölden kutba uzanıyor macerası.  Bazı yollar taşlı, tozlu, çamurlu; bazı yollar çiçekli, keyifli. Bazısına bir arpa boyu yol zulüm gibi geliyor yol çiçeklerle bezenmiş olsa da, bazısına ise yağmur, çamur vız geliyor. Bazı yollarda canlar var aynı türküleri söyleyen , bazılarında ise hırsızlar, aldatanlar ve aldananlar.   

Kimi yayan, kimi otobüsle, kimi uçakla çıkıyor yolculuğuna. Kimi ise fiziken kılını kıpırdatmasa da gönlü ile tüm kainatı dolanıp geliyor. Bir nefes alması yetiyor yolculuğa çıkması için. Gönlünün en derinlerine inip çok eskilere bir merdiven ile inebiliyor böyleleri. Araçları farklı olsa da herkes yolun sonunda bir şekilde layığını(!) buluyor.

Herkesin bir yolu var işte. Kimileri "bir yolu bulunur" diye ümit dolu ezgiler fısıldayabiliyor çaresiz yüreklere, kimileri ise bu devrin jargonu ile sadece "yolunu buluyor".  Kimi "yol yakınken" dönüyor, kimi dağlara sesleniyor yol versinler de devam edebilsin diye. Kimi "o yolun yolcusu" kimi "yolların fatihi"!

Gittiği yerin onu nereye götürdüğünü bilmeksizin yürüyenler de var, yolu bildiği halde emekleyerek ilerleyen de, ne yaptığını bilmeden sonunda yolun sonundaki ışığı gören de. "Yolun sonu görünüyor" diye türküler söylüyor birileri. "Yollar benim umudumdur, yağmayın yollarıma" diyerek kara, yağmura suç buluyorlar bir taraftan. Herkes bir yol tutturmuş KENDİNE gidiyor esasında.

Herkesin yolu açık olsun kendi yolculuğunda. Herkesin farklı bir gayesi var ve yargılamak en büyük günah belki de. Bir yandan da ümit ışıkları giriyor pencerelerden içeri ve diyor ki bir ses, tüm yollar kesişecek bir gün!

Yolunuz açık olsun!

"Dağılsak da göç yollarında

Yarın bizim bütün dünya"*

*Murathan Mungan

2 comments:

HayatVEtavla dedi ki...

Deriiinn bir yazı olmuş, eline sağlık.

Sibel dedi ki...

sagolasin şekercim

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.