13 Ocak 2011 Perşembe

Küçük Kadınlar


Bir arkadaşım bana "küçük kadın" deyip duruyor. Böyle demesinin nedeni onların yanında küçücük fıçıcık kalmam aslında ama asıl bilmiyor içimde gerçekten küçük kadınlar olduğunu.

Elif Şafak'ın "içimden sesler korosu" gibiler tıpkı:

Pratik Akıl Hanım: Onun kadar yüzeysel düz mantık çerçevesinde hareket edemesem de bolca seslenir bana. O zaman bazıları pek sever beni, ne kadar mantıklısın diyerek överler. Bense akıldan yüreğe kayan lunatik halimle bir onu dinler, sonra da bir sonraki küçük hanıma kulak veririm genellikle.

Can Derviş Hanım: Aslında en çok o seslenir oldu son yıllarda. Sesi zihnimden değil de yüreğimden geliyor ya, o yüzden en çok da onun sözünü dinliyorum sanki. Birlikte düşünüp duruyoruz yaşamın amacını, sonra şükrediyoruz ve daha çok inanıyoruz BİRLİĞE.

Hırs Nefs Hanım: Bu hanımefendinin bir aralar pek sesi çıkardı. Aman bir bağırır bir bağırırdı ki başka bir ses duyamazdım neredeyse. Aklı fikri kariyerde, parada, puldaydı. Sonraları herşeyin boş olduğuna karar verdi ve sesi pek bir kısıldı. Yine arada sırada kafasını uzatıp bir bakıyor, birşeyler söyleyip geri giriyor yuvasına.

Sinik Entel Hanım: Bakmayın adının Sinik olduğuna, kulaklarımı çın çın çınlatmakta üstüne yoktur bu ablanın da. Kitap kurdu gibidir, film seyretmeye bayılır, bunlar yetmez gibi bir de öğrendiklerini süslü laflarla satar. Bazen kendiyle çeliştiği olur ya işte o zamanlar Can Derviş Hanım ile elele tutuştuklarında pek de fena bir ikili olmazlar aslında.

Anaç Sütlaç Hanım: Bendekinin Anaç adı Sütlaç adından daha baskındır. Yuvasına ve sevdiklerine pek bağlıdır da öyle elinden muhteşem yemekler falan çıktığına da pek denk gelemezsiniz, delicesine bir temizlik takıntısı falan da yoktur. Canı isteyecek de anca. O zaman da sevgisini katar ama yaptıklarına.

Saten Şehvet Hanım: Sesi pek az duyulur bu zavallının.  Diğerlerinin yanında bu garibanın söyledikleri pek kayle alınmaz belki de. Gizli kahramandır aslında da bakmayın işte ;)

Bu küçük hanımefendiler, tıpkı gözlerimin içine doluşmuş deliler gibi bakarlar dünyama. Sonra kulağıma birşeyler fısıldarlar. Kimi zaman birini, kimi zaman diğerini dinlerim. Yerine göre içlerinden birine daha fazla hak veririm.

Bir yanım karşı koyar, bir yanım ister moduna sokarlar beni bazen de. İşte o zaman sesi çok çıkan kazanır. Artık kimin gücü kime yeterse.

Neyseki araları çok da açık değildir, dengededir bu hanımcıklar.
Gözümü gökte ama ayaklarımı yerde tutarlar.
Hepsini ayrı ayrı severim, bana kattıkları için huzurlarınızda hepsine özel olarak teşekkür de ederim ayrıca.

2 comments:

O.K.A.- MAVİ TUTKU dedi ki...

sonuç; sanırım oldukça derin bir hanım. Ne güzel.

Sibel dedi ki...

Eh, bir hayli. Çoğunlukla sığlarda boğulan, derinde kendini bulan bir küçücük hanım işte, kendi halinde...

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.