31 Ocak 2011 Pazartesi

Anne ve Çocuk


Küçük şehirde büyümüş ve büyük şehirde tek başına ayakta kalma mücadelesi veren yalnız anne, tatillerde çocuğunu anneannesinin yanına gönderir. Şartlar öyle gerektirmektedir çünkü. İlk yıllarda suçlu hisseder anne kendini, yavrusundan ayrı kalmayı yediremez kendine.

Sonraları ise haklı nedenler bulur. Şehir yalnızlıkları yaşamasındansa çocuğun, küçük şehirde aile ortamını tatması, büyüklerle yaşamanın nasıl bir şey olduğunu dolayısıyla saygıyı öğrenmesi için bu ayrılıklar çok da işe yarayacaktır.  Hem alışveriş merkezleri yerine çocuk azıcık çarşı-pazar görür, birbirini tanımayan insanların yaşadığı apartmanlar yerine de bir komşuda pişenin diğerine tabak tabak taşındığına şahit olur böylelikle. Suni yaşamlar görmeye alışık çocuk, biraz da yaşamın kendisini görür ve kendini bu güzel ortamın bir parçası hisseder.

Anne, yanında çocuğu olmadan geçireceği günleri şimdi biraz ruhunu dinlendirerek biraz da kendini şımartarak geçirmeyi koyar kafasına. Şimdi akşamlarını kuaförde, konserde, arkadaşları ile yemekte falan geçirecek sonraki aylar için gereken enerjiyi depolayacaktır. Bunların hepsi çocuğu ile birlikte daha güzel çiçekler yetiştirebilmeleri içindir. Böyle hayal eder anne sonraları işte. 

Hem o gerçekten hayalleri olan bir annedir. Belki şimdiye dek hayallerinin peşinde sadece bebek adımları atmış olabilir ama bunun bir 100 metre koşusu değil maraton olduğunu bilir. Ancak güçlüler sonuna dek dayanabilecektir. Ve o güçlü bir kadındır. Ancak bu şekilde çocuğuna örnek olabileceğini bilir. Hayallerinin peşine takılır durur böylece. Bir taraftan Koç'a yürümekte, bir taraftan da Balık'a girecek Neptün'ün hayaliyle yanıp tutuşmakta, adını yıldızlara yazdıracağı günü beklemektedir. Sadece yemek, içmek ve uyumak gibi fiziksel ihtiyaçların değil asıl ruhunun gıdasının peşindedir ve çocuğunun da böyle olmasını istemektedir aslında.

Gerçi o da artık öğrenmiştir, oksijen maskesini önce kendisine takması gerektiğini. Artık iyiden iyiye inanmaktadır iyi bir anne olduğuna.

Geceleri kızının resmini öper ve o her gece "iyi geceler öpücüğü"nün ardından söylediği sihirli cümleyi meleklerin dilinden fısıldar güzel bebeğinin kulağına.

0 comments:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.