18 Aralık 2010 Cumartesi

Mea Culpa


Suç veya hatadan bahsetmeyeceğim, bunlar gerçek değil, sadece bizim yargılarımız çünkü. Yaşamın sorumluluğunu almaktan söz edeceğim asıl ve seçimlerimizin sorumluluğunu üstlenmemiz gerektiğinden.

Farzedin ki bir arısınız ve amacınız bal yapmak kovan kovan. Bir bahçe üzerinde uçuyorsunuz. Aşağıda sapsarı çiçekler var,; hepsi birbirinden güzel görünüyor, birbirinden harika kokuyor. Birini gözünüze kestiriyorsunuz ve hooooppp dalıveriyorsunuz yaprakları arasına. Bir süre mutlu mesut, gayet de iyi geçiniyorsunuz. Biriktirdiğiniz özsuyu bala dönüştürme vakti geldiğinde ise bir bakıyorsunuz ki tüm hevesinizin ve tüm çabanızın karşılığında bir gram bile bal elde edememişsiniz. 

Onca çiçek içinden birini seçen arı, eğer o canım çiçekten bal alamadıysa bunun sorumluluğu kimde sizce? Çiçek bilmiyordu belki özsuyunun bala dönüşebilme yeteneği olmadığını, arı da bilmiyordu bu konuda tek kısır olanın kendi seçtiği çiçek olduğunu.

Ne olmuşsa olmuş, çarklar dönmüş ve o çiçek ile o arı bulmuşlardı birbirlerini. Buluşmaları bir hata veya suç asla değildi. Bir deneyimi paylaşmak için biraraya gelmişlerdi ve her ikisinin de birbirinden öğrenecek çok şeyi vardı. 

Arı ya o çiçeği değil de bir başkasını gözüne kestirseydi peki, ne olacaktı? Kim bilir mi dersiniz? Yoksa en açık gerçeklerden biri midir bu sorunun yanıtı? Tesadüf yoktur yaşamda, yaşanması gereken kaçınılmaz deneyimler vardır sadece. Ve bu deneyimlere ihtiyacınız olduğunu yalnız siz bilir ve siz çekersiniz kendinize. Kimse demez senin bunu yaşamaya ihtiyacın var diye. İçinizdeki yüce bilgelik bilir herşeyi ve bildiklerini gerçekleştirmek için uğraşır durur. Çok da zorlanmaz, her dileği er ya da geç gerçekleşir. Sonucu ise her zaman hayrınızadır! Ne oluyorsa, olacakların en iyisi olmaktadır!

Belki de arı hangi çiçeğe konarsa konsun aynı yere varacaktı hikayenin sonu ve yolun sonunda elinizde güzel ve bir zamanlar trajedi gibi görünüp zamanla komediye dönüşen hikayeleriniz olacaktı birilerine anlatabileceğiniz. Bu hikayeler sizi zenginleştirecekti ve her çiçekte yeni bilgeliklere eriştirecekti sizi içinizdeki Büyük Öğretmen. Dersi dinleyip dinlememek de size kalmıştı üstelik, ne özgürlük değil mi? 

Madem öyle şimdi kabullenme zamanıdır:

Şimdiye dek yaptığım tüm seçimlerin sorumluluğunu üstleniyor ve sonuçlarını sevgi ile kabul ediyorum. Bundan sonraki tüm seçimlerimin de en yüksek hayrıma olacağını biliyor, ilahi düzene ve içimde yanan bu ateşe güveniyorum.Rüyalarımın peşinden koşmaktan keyif alıyorum ve en güzel hayallerimi gerçekleştirmek için tüm dünyayı seferber ediyorum.

Hadi, en iyi şeyler OL'sun o zaman!
Ve her ne olursa Mea Culpa!

0 comments:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.