12 Ağustos 2010 Perşembe

Ya Dışındasındır Çemberin...


Yaşamınızın hangi döneminde olursa olsun hep aynı şeylerin tekrarlanıp durduğu olur mu? “Tamam artık, bu kez böyle olmayacak” diye yola çıktığınızda bile körün taşı gibi gelip sizi mi bulur aynı nakaratlar? Hep bir “Deja vu” durumu yaşar mısınız?

Sakın ha böyle durumlarda dışarıdan birilerini aramayın suçlamak için. Bu durumun tek sorumlusu sizsiniz! Sen değil misin, hep aynı bilinç halinde olan! O halde o tekrar eden durumla ilgili algılayışını ve bilinçaltında yatıp duran geçmiş hatıraları silip değiştirmeden kaderini de değiştiremezsin. Bir tekerin içinde döner durursun bir hampster gibi kalırsın öyle. Hep aynı adımlar, hep aynı hatalar, aynı kırıklıklar, dönüp de arkana baktığında bir arpa boyu yok katedememeler, başladığın noktaya geri dönüp gittiğin yollarda hiçbir meyve toplayamamalar...

Sen - Siz dediğime bakmayın, benim de var böyle sonsuz döngülerim. İyi bir yaşam öğrencisi olmaya çalışıyorum ama, demek ki bu çemberin dışına çıkabilmek için öğrenmem gereken şeyler var. Hep bir yere yetişmeye çalışıyor ama sürekli geç mi kalıyorum? Belki de “acele etme” diyor yaşam bana. O zaman kendiliğinden, hiç saate bakmadan olmam gereken yerde tam vaktinde olacağım belki.. Bu sadece bir örnek tabii, yetişmem gereken yerlere asla geç kalmam! Amaa....yaşamımdaki kısır döngüleri burada yazacak kadar da cesur değilim!

Eğer sürekli tekrar eden kalıplar varsa yaşamlarımızda, demek ki iyi öğrenciler değiliz! Yaşamın bize “gör” dediklerini görmeyen, dersi iyi dinlemeyen öğrencilersek biz, öğretmen anlattıklarını gözümüzün içine sokmak için çalışmaya devam etmeyip de ne yapsın? Akıllı ol da öğren biraz, değil mi?

Başlamak için önce affedin hele bir kendinizi, taa en başından beri farkına varamayıp bu günlere kadar taşıdığınız sıkışmışlıklarınız için. Yaşamadan bilemezdiniz, öyle değil mi? Sonra nedenini bulun, bakalım neden çıkamıyorsunuz bu döngülerden? Korkularınız mı, geçmişteki incinmişlikleriniz mi, nesiller ötesinden sizin omuzlarınıza yüklenen vicdan borçlarını ödeme uğraşınız mı, nedir sorunun kaynağı?

Asıl nedeni keşfeder keşfetmez, tıpkı bir ipin ucunu tutarmış gibi şu yan yatmış 8’in bir ucundan tutun. Göreceksiniz, yan yatmış 8 upuzuuuun bir ipe dönüşecek ve size üzerinden keyifle geçtiğiniz güzel yaşanmışlıkların yolunu bırakacak geride, önünüz ise sonsuza dek açılacak.


Sanki ctrl+break’e basmış gibi olacak, rahat bir nefes alacaksınız!

5 comments:

Zennube dedi ki...

sistemin içine girince o çemberin dışına çıkmak gerçekten çok zor...

Aslı dedi ki...

Ah nasıl güzel bir yazı bu böyle. nasıl güzel ifade ediş. Hazır merkür gerileyecek (senin dilinden konuşayım hihihi :) duralım düşünelim hadi azıcık. İyi gelir.

Sibel dedi ki...

zor ama farkedince de çıkmak için elinden geleni yapmalı insan, kendi başına yapamıyorsa bunu bir dosttan veya profesyonelden falan yardım almalı bence.. yoksa iş zor, dön babam dön!

Sibel dedi ki...

Aslım sen beğeniyorsun ya yazdıklarımı seviniyorum kızım!
Ama benim lisandan konuşuyorsun ya sen de, mutlu oluyorum vallahi böcüküm!
Evet, durup düşünelim Merkür abi gerilerken, kesin iyi gelir!

Aslı dedi ki...

Kan çekiyor tulipy'im :)

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.