26 Mayıs 2010 Çarşamba

Ayna Etkisi
Aslısın bir yazı yazmış bloğunda, ona yorum yazmak yetmedi bana, bir de ben birşeyler yazayım istedim..

***

Bazen, bir vitrin camekanına uzaktan kaçamak bir gözle bakılır.

Bazen, “aman bugün ne güzelim, saçım başım ne hoş” diye bakar insan.

Bazen de daha yakından bakmak gerekir; yüzünüze gölge gibi düşen kırışıklıklara, burnunuzun ucunda çıkan o çirkin sivilceye, o bir türlü şekil almayan inatçı saç tutamına, bir-iki beyaz telden ibaretken artan aklara…

Bazen de lunaparklardaki gibi onu olduğundan daha uzun, daha zayıf, daha güzel veya tam tersi gösteren aynalara bakıp eğlenir insan. Olmadığı bir şeyi, eğlenceli bir şekilde görmenin hazzıdır yaşadığı. Bir sanrı görmenin ve hatta o gördüğüne inanmanın yarattığı sarhoşluğa kapılır. Kendini dev aynasında görmek deyimi de böyle bir düşüncenin ürünüdür belki de.

Hayatına girenler de aynı böyle birer ayna daha uzatır sana. Bir de o aynalardan görürsün kendini. Çok yakından bakarsan tüm arazların gözüne batmaya başlar. Sanırsın ki ışıktan, yansımadan veya aynadaki bir çatlaktan kaynaklanıyor bu çirkin görüntü. Ne var ki, ÖZ’ünün buruk bir yanı yansımaktadır karşıya, oradan da kırılıp sana geri döndürmektedir cılız ışığını. Özün gülmezse yüzün gülmez oysa. O halde hangi ayna güler ki böyle bir yüze?

Baktığı aynalarda hep güzelliğinin övülmesini ister insan. Masaldaki beklenti burada da çıkar karşımıza: “Ayna ayna! Söyle bana, benden güzel var mı bu dünyada?”

Oysa yakından baktığında görürsün beğenmediğin yanlarını ya ondandır işte kimi aynada insanın kendini görmeye tahammül edememesi.

Gördüğü suretten hoşlanmayan vazgeçer artık o aynadaki yansımasına bakmaktan. Başka aynalar bulur kendine. Özünün başka bir yanını yansıtan aynalar! Hayret, bu kez aynalarla dost olmuştur! Eski aynalara içindeki hüznü ve kırık kalbi yansıtırken, bu kez yaşama gücü hayat bulmuştur bu yeni aynada .

Ne vakit baktığımızın karşımızdaki değil kendimiz olduğunu anlarız, o zaman aynalar gülsün hepimize! Özümüzün en masum yanı yansısın, ışığın bize dönen aksi olduğundan daha fazla parlasın!

Not: Yarın Yay burcunda Dolunay var. Dolunay zamanlarında kurt adam olmam ama biraz fazla melankolik olurum hep. Zuhal Olcay’dan dinlediğinizi düşünerek okuyun aşağıdaki şarkı sözlerini. Böyle bitsin bu yazı da!

hüznüm sizde görünür, saçım beyaz örülür, yaşarken de ölünür…
söyletmen beni, ağlatman beni, aynalar aynalar…
yüzümde hep çizgiler, içimde hep ezgiler,uçup gitti seneler…
eyletmen beni, söyletmen beni, ağlatman beni, aynalar aynalar…
2 comments:

Aslı dedi ki...

Derinsin be son zamanlarda, içim fena oldu. Sesini duymak da çok güzeldi, sanki hiç ara verilmemiş gibi...

Sibel dedi ki...

Senin de sesini duymak güzeldi.
"ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
olur ya...
kalp durur...
akıl unutur...
ben dostlarımı ruhumla severim.
o ne durur, ne de unutur..."

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

.